esmaspäev, 24. august 2009

Väikesed juhendid Taiwanis olemisel

1.Orienteerumine – kaardid on valepidi

Üks asi mida Taiwanis ringi liikudes tuleks tähele panna on see, et kaardid on valepidi pööratud. Ehk siis kaardil liigutakse mitte endast eemale vaid enda poole ning vasak ja parem pool on siis kaardil ka vastavalt ära vahetunud, alguses tundub asi harjumatu ja segadusse ajav kuid esimese kuuga harjub ära.
Tänavad aga märgitakse ka natuke teistmoodi – nimelt ei ole igal tänaval mitte ise nimi vaid hoopis on sama nimega tänav aga on kas Ida- või Lääne/Põhja – või Lõuna pandud tänava nime ette ja siis on alles tänava nimi ise. Näiteks East ChangRong Street ja West ChangRong street. Samuti võib olla, et ühte ja sama tänavat on 3 tk, on esimene ühe nimega tänav, teine sama nimega tänav ja kolmas sama nimega tänav – lihtsalt on number pandud tänavanime ette Näiteks 1st Guanghua street, 2nd Guanghua Street ja 3rd Guanghua street. Need on tavaliselt kas sama tänav järjest või on paraleelselt järjest aga kindlasti üsna lähedal. Selle demonstreerimiseks võib vaatata näiteks Kaohsiungi kaarti kus viimasena mainitud tänavat ka näha on:
Samuti on see teema, et väikestel tänavatel puuduvad nimed ning kui nad ristuvad suurema tänavaga täisnurga all või on põiktänavad siis on aadressid ikka suure tänava omad, lihtsalt tänava nurgal on silt, et mis numbriga suure tänava majad seal asuvad. Veel tuleb arvestada, et pimedas paistavad kõik väikesed tänavad üsna ühesugused ning eksimiseks ei pea eriti palju vaeva nägema.
Veel rongidest – rongid sõidavad seal samapidi mis Jaapanis (ehk siis sõidusuunad on vastupidised autoliiklusele). Seda tuleks eriti siis meeles pidada kui rongi peale kiire on või raudteest üle minna on vaja.

2.Söömine – suurem osa menüüsid on hiina keeles

Kuna suurem osa menüüsid on hiina keeles siis on soovitatav alguses käia koos teistega söömas ning nemad siis soovitavad mida võtta ja aitavad. Samas oleks kaval ära õppida märgid, mis mida tähendab, et siis kergemini oma asjad aetud saada. Kui tahad läänelikku toitu saada siis ei tohiks seal kunagi vaadata pizza poole sest minu arvates olid need lausa jõleda maitsega.

3.Meditsiin – kõik on tasuline

Meditsiini puhul tuleb silmas pidada, et meditsiiniteenused on kõik tasulised. Samas kui on olemas selline asi nagu Taiwani riiklik kindlustus (selle eest peab mingi raha maksma) siis on see kõvasti soodsam. Seega kui arstile külla minna siis peab ikkagi rahakott kaasas olema. Samas tegutseb süsteem väga kiiresti ja efektiivselt – seda eriti veel võrreldes Eestiga. Põhjuseks võib tuua vist selle, et taiwanlased on ühed parajad hüpohondrikud – neile kohe kangesti meeldib iga pisiasja pärast arsti juurde minna. Näiteks olin mina korra külmetunud – ei tohi vihastada ja siis pärast jooksma minnes üle pingutada ning mind aeti kohe arsti juurde, mis sellest, et tegelikult oleks pidanud lihtsalt sooja teed jooma ning kodus rahulikult olema. Samas apteekides on saadaval samad rohud mis meil aga kui arvad et Hiina meditsiin on sobivam siis tuleb neid kohti otsida. Selle kohta ma nii palju öelda ei oska sest ise eriti arsti juurde mineku vajadust ei olnud.

4.Pangad – raha vahetamine tasuline ja kohalikele meeldib bürokraatia

Kui taiwani minna siis oleks kaval kaasa võtta nii eurosid kui ka usa dollareid sest iial ei tea milline oln soodsama kursiga (samas taiwani raha paistab olevat seotud usa dollariga seega on eestist tulles kasulikum omada eurosid). Pangas raha vahetades on see teema, et nad tahavad kohe kangesti igasuguseid pabereid näha ning nendes loomulikult terve hordi koopiaid teha. Mul näiteks oskasid nad raha vahetades igast rahatähest teha koopiad, siis teha koopiad minu eesti id kaardist, passist ja kummalisel kombel ka kohalikust taiwani üliõpilaspiletist. Raha vahetamine on samas üsna lihtne protseduur – päris segi nad oma bürokraatiaga sellel puhul ei kammi. Tavaliselt küsitakse raha vahetamise eest teenustasu mingi 150 Taiwani raha (äärimisel juhul 300 aga siis on neil kehva päev vist) seega oleks kõige mõistlikum vahetada korraga võimalikult palju raha. Samas kohalikele meeldib iga asjaga ikka kohutaval kombel venitada niikuinii, seega ka pangas käimiseks peab ikka vähemalt tunnikese varuma.

5.Transport – roller, roller, roller

Transpordi kohta Taiwanis võib öelda seda, et lemmikliiklusvahendiks on roller – sellega minnakse tõepoolest igale poole (kaasa arvatud söögikohta sisse). Seega rolleriga sõitma õppimine on üsna oluline – kuigi saab ilma ka hakkama aga see on lausa kohutavalt tüütu. Tainanis eriti on see teema, et muud ühistransporti eriti ei kipu olema – on üks rongiliin, mis liigub läbi linna ning mõned bussiliinid kuid viimased sõidavad suht harva. Siit vihje – tasuta buss käib nädalavahetustel kesklinnas (rongijaama vastast) Anpingi, kuid see käib nagu kuuvarjutus ning jubeda ringiga ja seega oleks targem minna ikkagi rolleriga. Rollerile on lühemate maade puhul valikuvõimaluseks ka jalgratas aga samas seal on nii palav, et igal ajal siiski rattaga sõita ei ole võimalik. Taksod jällegi on omaette teema – nad on küll odavamad kui Eestis kuid kipuvad siiski tünga tegema – valima valesid marsruute jne. Kõige kavalam on tellida endale takso, sest siis ei tee nad tünga. Taksodega veel see värk ka, et suunatuled ja kiiruspiirangud on sellised asjad mis juhtuvad teiste inimestega, mitte taksojuhtidega.


6.Elektrivoolust ja elektroonikaseadmetest

Taiwanis toimib samasugune elektrisüsteem nagu Ühendriikides ehk siis on teistsugused pistkud mille jaoks on vaja vahejuppi. Samuti on kogu süsteem üles ehitatud 110V peale mis tähendab siis seda, et kõik akuga asjad võtavad täis laadimiseks rohkem aega kui eestis. Soovitusena võin tuua, et targem oleks seal endale kohalik mobiil osta, sest viimane saab ja hiina keelest aru ning on üsna odav nagu kõik elektroonika.

7.Mätsutamine lauas ja vietnamlaste kokkamine

Taiwanis tuleb sellega arvestada, et mitmete inimeste jaoks näitab see kui valjult keegi sööb seda, et toit on hea, erinevalt meie kandist kus sellisel asjal on just vastupidine tähendus. Sellisel juhul on kaks võimalust – kas minna eemale või seda ignoreerida. Mina olen sellel puhul kogu aeg imestanud selle üle kuidas neil toit suust välja ei kuku – nimelt mätsutavad tegelased ei oska süües suud kinni panna ning kogu söömisprotsess on väga kergesti (peaaegu et sunniviisiliselt) vaadeldav. Teine häiriv efekt võib tekkida siis kui vietnamlased süüa teevad – nimelt on vietnami toit väga hea maitsega aga...
seda tehes tekib selline HAIS, et õudne mõelda. Toidu tegemise “aroom” on selline, et kui liftiuksest välja tulla siis on tunne nagu keegi lööks lumelabidaga näkku. Isegi rootslaste "strömming" (mädandatud heeringas) ei oma sellist räiget lebra.

8.Eesti sularaha

Tark tegu oleks kaasa võtta võimalikult palju eesti sularaha, just eriti väikeseid kupüüre – kõige suurem võiks olla 25 krooni, samuti münte. Põhjus on selles, et paljud tegelased tahavad saada mõne eksootilise maa raha ning Eestist eriti sealkandis enam eksootilisem olla ei anna. Seega peaks olema kaasas hulk eesti peenraha, mida saab siis vahetada – teiste maade erinevate rahade vastu, mis omakorda teeb paljudel inimestel tuju rõõmsamaks.

9. Ringi reisimine

Kõige soodsam ja mõistlikum viis mööda Taiwani ringi liikuda on kas oma rolleriga (aga siis peab olema mugav roller)või siis bussiga mis minu arvates on ilgelt asjalik. Tavaliselt on bussid suured mugavad ja soodsad. Sees on suured lux-istmed (no sellised, et kõrvuti mahub neid kolm mitte neli nagu meil). Samas on võrreldes Euroopaga ka rong soodne kuid bussiga siiski hinna suhtes võrrelda ei saa. Tainanis lähevad bussid üsna rongijaama juurest - kui peauksest välja minna siis vaja pöörata paremale ning natuke jalutada ning siis ongi juba näha suuri rohelisi ja punaseid busse.

10. Koerad

Taiwanlastele meeldivad pisikesed koerad - kohe väga meeldivad. Samas kui koerad muutuvad liiga suureks siis visatakse need lihtsalt välja tekitades niiviisi hulkuvate koerte karjad. Seetõttu on ka natuke ebaturvaline õhtuti mõningates piirkondades kas joosta või jalgrattaga sõita (rolleriga tuleb sõita lihtsalt natuke kiiremini). Samas päeviti kohalikud toidavad neid ning nad jõlguvad ka kooli juures ringi - täpsemalt isegi kooli sööklas sees (ühika teisel korrusel) ning kedagi ei paista see häirivat.

1 kommentaar:

Unknown ütles ...

Meditsiin - vahel tahavad nad visiisitasu ka kasseerida, kui lähed näiteks lihtsalt analüüside tulemusi kätte saama. Ma olen mitu korda visiiditasu maksmisest lihtsalt keeldunud, sest no kuulge, 1 sekundi eest, et oma analüüside vastuste paberit kätte saada, ma küll maksma ei hakka! ;-)

Transport - kui raha on piisavalt on Taipeis väga mõnus kiirrongiga käia. Rongid on täpsed, puhtad ja ülikiired. Sõit Tainanist Taipeisse võtab ca 1 h 40 min. Tasuta shuttle buss viib Tainanist linna lähedale rongijaama.

Me üürisime ringi liikumiseks tihti autot. Kamba peale tuleb see odavam ning mugavam. Autojuht peab muidugi valmis olema reegliteta liikluseks, aga lõppkokkuvõttes pole auto juhtimine Taiwanis üldse hull. Ka rolleri juhtimine mitte. Lihtsalt tuleb arvestada, et iga hetk võib keegi teha midagi ettearvamatut ja et liikluskultuur puudub.